• Profil školy

        • VŠEOBECNÁ CHARAKTERISTIKA MATERSKEJ ŠKOLY

           

               Materská škola Riadok 4, Ružomberok sa nachádza takmer v centre mesta. História školy siaha do roku 1990, kedy bola 1. júla uvedená do prevádzky. Jej súčasným zriaďovateľom je Mesto Ružomberok.     

               Materská škola patrí podľa zákona 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) do sústavy škôl a v zmysle tohto zákona, § 28 ods.1, podporuje osobnostný rozvoj detí v oblasti sociálno-emocionálnej, intelektuálnej, telesnej, estetickej, rozvíja schopnosti a zručnosti, utvára predpoklady na ďalšie vzdelávanie. Pripravuje na život v spoločnosti v súlade s individuálnymi a vekovými osobitosťami detí.

               Výchova a vzdelávanie sa v MŠ uskutočňuje od 1. 9. 2015 podľa Štátneho vzdelávacieho programu pre predprimárne vzdelávanie v materských školách a Školského vzdelávacieho programu „Stonožka objavuje svet“.

               Materská škola je 6 – triedna. Poskytuje celodennú výchovnú starostlivosť deťom vo veku od troch do šiestich rokov, v prípade voľnej kapacity aj mladším ako 3. roky. MŠ poskytuje deťom aj možnosť poldenného pobytu. 

           

          VYMEDZENIE VLASTNÝCH CIEĽOV ŠKOLY, POSLANIA,  CIEĽOV VÝCHOVY A VZDELÁVANIA

           

          Poslanie materskej školy 

               Plynulou socializáciou a kultiváciou dieťaťa smerovať k prirodzenému rozvíjaniu a podnecovaniu špecifických možností a schopností dieťaťa predškolského veku, stimulovať celkový rozvoj jeho osobnosti, pripraviť dieťa na požiadavky v základnej škole a život v spoločnosti v súlade s jeho individuálnymi a vekovými osobitosťami.

           

          Vízia školy

               „Materská škola kde každé dieťa môže byť samé sebou“

          Filozofia školy

               Aplikovať do praxe teóriu tvorivo-humanistickej výchovy ako cieľový a koncepčný rámec, kde sa môže prejaviť sloboda a tvorivosť dieťaťa, kde osobnosť dieťaťa je postavená na prvé miesto vo svojej integrite a dynamike rozvoja, vo svojej schopnosti sebarozvíjania. 

               Výchovu a vzdelávanie MŠ orientovať na koncepciu osobnostnej pedagogiky, ktorej hlavným cieľom je v súlade s cieľmi ŠVP pre predprimárne vzdelávanie v materských školách  dosiahnuť optimálnu kognitívnu, senzomotorickú a sociálno-citovú úroveň ako základ  na školské vzdelávanie v základnej škole a na život v spoločnosti.

           

          Výchovno-vzdelávacie ciele školy:

          Strategický cieľ školy

               Napĺňaním požadovaných celospoločenských i vlastných cieľov školy, iniciovaním zmeny obsahu vzdelávania, metód, foriem pedagogickej práce, orientáciou na osobné záujmy dieťaťa, uplatňovaním demokratického, participatívneho riadenia, otvorením sa širšiemu okoliu smerovať k hodnotám „dobrej školy“.

          Hodnoty „dobrej školy“:

          • dobré vzťahy – emocionálne bezpečie,
          • sloboda a zodpovednosť,
          • dôvera v rast dieťaťa,
          • rovnosť šancí – rešpektovanie individuálnych rozdielov medzi deťmi,
          • akceptácia – prijatie dieťaťa takého aké je, bez podmienok,
          • kreativita – činnostné, zážitkové učenie, učenie sa skúsenosťou,
          • efektivita výchovno-vzdelávacieho procesu – chyba ako prostriedok učenia, učenie sa v súvislostiach (projektové metódy, tematické bloky), -       učiteľ ako usmerňovateľ (facilitátor),
          • vzdelanosť – odborný rast učiteľov.

           

          Všeobecné ciele školy

          1. Vo výchove a vzdelávaní uplatňovať princíp vyváženého rozvoja všetkých stránok osobnosti dieťaťa prostredníctvom plnenia cieľov a obsahov vzdelávacích oblastí Jazyk a komunikácia, Matematika a práca s informáciami, Človek a príroda, Človek a spoločnosť, Človek a svet práce, Umenie a kultúra, Zdravie a pohyb:

          • rozvíjať perceptuálno-motorickú stránku osobnosti dieťaťa: individuálne vyjadrenie v motorickej (hrubá a jemná motorika, koordinácia pohybov, reakčná schopnosť, vizuálnomotorická) a estetickej oblasti,
          • rozvíjať kognitívnu stránku osobnosti dieťaťa – rozvíjanie rečových a intelektových kompetencií (rozvoj poznávacích funkcií, poznávanie okolitého sveta primerane veku, tvorivé a hodnotiace myslenie, riešenie problémov, aktívne vyhľadávanie a spracovávanie informácií, rozvíjanie komunikačných zručností),
          • rozvíjať citovo-emocionálnu stránku osobnosti dieťaťa (pozitívne sebaponímanie, sebaúctu, sebavyjadrenie, sebarealizáciu, sebahodnotenie, samostatnosť, slobodnú voľbu a zodpovednosť za voľbu a rozhodovanie, riešenie bežných sociálnych situácií, rozvíjanie medziľudských vzťahov, tolerancie, spolupráce a kooperácie).
          1. Realizáciu osobnostne orientovaného modelu predprimárneho vzdelávania zabezpečiť dodržiavaním  princípov humanistickej výchovy ( jedinečnosť, sebarozvoj, priorita vzťahovej dimenzie, celostnosť rozvoja).
          2. Pripraviť a poskytnúť podmienky na samostatné a aktívne učenie sa dieťaťa dominantnou činnosťou – hrou a situačným učením sa.
          3. V súlade s aktuálnou kurikulárnou reformou zmeniť všetky prvky systému výchovy a vzdelávania detí MŠ (učiteľ, dieťa, prostriedky, podmienky) v dimenzii vzťahovej, cieľovej, obsahovej a procesuálnej.
          4. V procese edukácie detí uplatňovať nedirektívny, prosociálny štýl výchovy.
          5. Utvárať podnetné prostredie a priaznivú sociálno-emocionálnu klímu v dimenzii vzájomných vzťahov, rozvoja jedinca, v systémovej dimenzii.
          6. Zabezpečiť pozitívnu klímu uplatňovaním jej základných faktorov – dobré vzťahy, efektívne vyučovanie, dobré riadenie triedy, disciplína, hodnotenie dieťaťa založené na humanistických princípoch.
          7. Preprimárne vzdelávanie detí doplniť a obohatiť  cieľavedomou a systematickou realizáciou úloh podporných a rozvíjajúcich programov školy: 

           plnením cieľov a realizáciou úloh podporných a rozvíjajúcich programov umožniť deťom MŠ nadobudnúť elementárne základy osobnostných, sociálnych a psychomotorických spôsobilostí, umocniť výchovu k vlastnému zdraviu, zdraviu iných, k zdravému životnému štýlu ako k nenahraditeľnej hodnote a predpokladu pre plnohodnotný a zmysluplný život.

          1. Organizovaním a realizáciou krúžkovej činnosti a nadštandardných aktivít školy rozvíjať u detí spôsobilosti v oblasti kognitívnej, psychomotorickej a sociálno-emocionálnej.
          2. Riadenie školy zamerať na cieľavedomé plánovanie, organizovanie, operatívne riadenie, na efektívnu kontrolu a hodnotenie a na motiváciu zamestnancov smerujúcu k dosahovaniu spoločných cieľov školy.
          3. Zabezpečiť a podporiť profesijný rozvoj a osobnostný rast pedagogických zamestnancov školy. 
          4. Zabezpečiť skvalitnenie materiálno-technickej základne školy, vytvoriť optimálne podmienky pre výchovno-vzdelávací proces. 
          5. Zabezpečiť kvalitu spolupráce školy s rodičmi detí MŠ, orgánmi školy, výchovnovzdelávacími inštitúciami a verejnosťou.  

           

          VLASTNÉ ZAMERANIE ŠKOLY

           

               MŠ obohacuje výchovu a vzdelávanie detí cieľavedomou realizáciou úloh vypracovaných podporných a rozvíjajúcich programov školy zameraných na rozvoj psychomotorických zručností detí predškolského veku, na podporu zdravia a výchovu k zdravému životnému štýlu:

          • výcvik (kurz) korčuľovania  (1 týždeň)
          • výcvik (kurz) lyžovania       (1 týždeň)
          • predplavecká výchova          (2 týždne)

           

               Ciele, úlohy jednotlivých programov školy sú implementované do učebných osnov ŠkVP MŠ „Stonožka objavuje svet“ a integrované do triednych plánov výchovno-vzdelávacej činnosti so zreteľom na obsahové a výkonové štandardy v príslušných oblastiach rozvoja osobnosti dieťaťa uvedených v ŠVP pre predprimárne vzdelávanie v materských školách.       MŠ má vytvorené výborné vonkajšie podmienky pre realizáciu programov vzhľadom k tomu, že v jej blízkosti sa nachádza zimný štadión, plaváreň a dostupné je i lyžiarske stredisko Malinô Brdo a Donovaly.

              

               MŠ organizuje i prípravné vzdelávanie v SZUŠ Dotyk (odbor výtvarný) s ohľadom na záujem rodičov/zákonných zástupcov, detí MŠ a ich schopnosti v odpoludňajších hodinách na základe informovaného súhlasu zákonného zástupcu. Prípravné vzdelávanie v odboroch SZUŠ sa organizuje pod vedením externých pedagogických zamestnancov danej školy. Za obsah a kvalitu realizovania týchto činností sú zodpovední pedagogickí zamestnanci SZUŠ Dotyk, ktorí na začiatku školského roka predložia riaditeľke MŠ na schválenie plán výchovno-vzdelávacej činnosti. Prípravné vzdelávanie v odboroch SZUŠ Dotyk je realizované v najstaršej vekovej kategórii detí.

               Ďalšie školské a mimoškolské aktivity sú realizované v spolupráci s rodičmi, so zriaďovateľom MŠ, s inými výchovnými činiteľmi a verejnosťou. 

               K pravidelným aktivitám patrí výcvik korčuľovania, lyžovania, predplavecký výcvik, športové hry na Kalvárii, v Čutkovskej doline, zimná a letná športová olympiáda, výlet na Malinô Brdo, Podsuchú,  Škola v prírode, ktoré sa organizujú na základe plánu práce školy a informovaného súhlasu zákonného zástupcu dieťaťa s prihliadnutím na bezpečnosť detí, ich hygienické a fyziologické potreby. 

               K ďalším aktivitám školy patria exkurzie do vojenských kasární, požiarnej zbrojnice, návšteva Liptovského múzea, Galérie Ľ. Fullu, Mestskej knižnice, každoročne organizovaný „Mikuláš“, vianočný koncert, divadelné predstavenia v MŠ,Kultúrnom dome  A. Hlinku v Ružomberok, fašiangový karneval, Deň rodiny, rozlúčka s predškolákmi a školským rokom, výlety a vychádzky do neďalekej prírody. Škola je zapojená do projektu Mestskej polície v Ružomberku „Vidieť a byť videný“ – „Macko uško“, do preventívneho programu „Kozmo a jeho dobrodružstvá“ v spolupráci so Súkromným centrom špeciálno-pedagogického poradenstva Ružomberok, do projektu „Dajme spolu gól“ v spolupráci so  Slovenským futbalovým zväzom, ktorý je zameraný na popularizáciu futbalu u detí v materských školách (pravidelné pohybovo-športové aktivity so zameraním na futbal), ako aj v projekte občianskeho združenia Kids Fun Academy, ktorý je zameraný na rozvoj všestrannej pohybovej gramotnosti u detí od 4 do 10 rokov.

              Ciele a úlohy programov, školských, mimoškolských a nadštandardných aktivít sú premyslene, nadväzne  plánované a realizované v súčinnosti s cieľmi ŠVP pre predprimárne vzdelávanie v materských školách, ŠkVP  tak, aby tvorili jeden kompaktný celok a smerovali k  celostnému rozvoju osobnosti detí. 

          • Vitajte na stránkach našej školy

          • Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas.

            Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. Vestibulum tortor quam, feugiat vitae, ultricies eget, tempor sit amet, ante. Donec eu libero sit amet quam egestas semper. Aenean ultricies mi vitae est. Mauris placerat eleifend leo.

            Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. Vestibulum tortor quam, feugiat vitae, ultricies eget, tempor sit amet, ante. Donec eu libero sit amet quam egestas semper. Aenean ultricies mi vitae est. Mauris placerat eleifend leo. Quisque sit amet est et sapien ullamcorper pharetra.

            Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas.

    • Kontakty

      • Materská škola Riadok 4,. Ružomberok
      • +421908022957 - riaditeľka školy
      • Riadok 4 03401 Ružomberok Slovakia
      • +421 905 516 864
      • +421 907131459 - zástupkyňa riaditeľky
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje